DIAMANT MULTIMETALL ŻELIWO 50G

Symbol: M0010

Kod kreskowy:

Stan magazynowy: średnia ilość

47,83 zł

38,89 zł netto KOMP.

Jest to kompozycja dwuskładnikowa w postaci szpachli lub cieczy do chemicznego spawania na zimno. Multimetall od wielu lat stosowany jest w przemyśle, wyprodukowany został przez firmę Niemiecką DIAMANT.Multimetall występuje w wielu odmianach, np. stal, żeliwo, aluminium, brąz, rapid, ceram, ST, TW. Multimetal przeznaczony jest do naprawy elementów twardych, sztywnych wykonanych z wszelkich metali i stopów np.: aluminium, dur, żeliwo, stal, brąz, mosiądz, miedź oraz drewna, kamienia, betonu i wybranych tworzyw. MULTIMETALL wypełnia i równocześnie zakleja uszkodzone miejsce (puste przestrzenie, pęknięcia itp.). Naprawiony materiał może pracować od –32 0 C do +350 0 C (krótkookresowo) MULTIMETALL legitymuje się wieloma atestami i certyfikatami np.: LLOYD, Polski Rejestr Statków.

PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI – ZALECENIA
1. MULTIMETALL można stosować na nieprzygotowaną powierzchnię, ale lepsze efekty uzyskuje się jeżeli:
2. powierzchniom gładkim nadamy chropowatość (papier ścierny, pilnik, piaskowanie).
3. powierzchnia  powinna być odtłuszczona (tri, aceton lub odtłuszczacz zalecany przez sprzedawcę) – nie stosować benzyny ekstrakcyjnej, rozpuszczalnika itp.
4. jeżeli powierzchnia jest mocno zaolejona wygrzać miejsce naprawy przez ok. 2 h, do temperatury 2000C.
5. składniki bazy i reaktora powinny być dokładnie wymieszane (ok. 5 nin. ,brak smug, jednolity kolor).
6. naprawa nie powinna się odbywać w temperaturze poniżej 200C, ponieważ reakcje wiązania są spowolnione, a poniżej 150 C nie zachodzą wcale lub bardzo długo.
7. w naprawach, w których występują pęknięcia na ich końcach wywiercić otwory o średnicy ok. 2mm, jeżeli zachodzi potrzeba to można nagwintować. Następnie pęknięcie sfazować w kształt litery V . Szerokość  fazy nie powinna przekraczać 10mm, a głębokość od 3 do 5mm. W nagwintowane otwory wkręcić na kompozycję Multimetallu śrubki. Następnie na naprawiane pęknięcie nałożyć kompozycję kleju, zatopić w niej siatkę drucianą (1mm/1mm) lub bandaż z włókna szklanego i nałożyć nadmiar kompozycji. Przy naprawach rur itp. wykonać powyższe czynności, następnie wetrzeć masę w siatkę drucianą lub bandaż z włókna szklanego i owinąć rurę, a następnie nadłożyć masy klejowej.    

SPOSÓB UŻYCIA KLEJU
W celu użycia kleju należy pobrać (proporcja objętościowa) 1 porcję składnika REAKTORA (A) oraz 1 porcję składnika BAZY (B) 1:1 (produkty nabierać dwoma oddzielnymi szpachelkami) i dokładnie wymieszać, brak smug. Jeżeli podniesiemy temp. REAKTORA i BAZY, łatwiej można wymieszać oba składniki. Kompozycję dokładnie wszpachlować w przygotowaną powierzchnię. W przypadku łączenia dwóch różnych elementów kompozycję dokładnie wcieramy w jedną powierzchnię, potem w drugą, łączymy lekko dociskając, następnie obkładamy kompozycję dokładnie wcieramy w jedną powierzchnię, potem w drugą, łączymy lekko dociskając, następnie obkładamy kompozycję kleju schropowacone elementy łączone, a w sytuacjach trudnych, jeżeli występuje siła zginająca, wykonujemy minimum dwa zastrzały. Po nałożeniu spoiwa możemy zwiększyć wytrzymałość nawet o 30% przez wygrzanie sklejonego detalu w temp. 600C do 800C w suszarce lub pod nawiewem przez kilka godzin. Po częściowym wyschnięciu można wygładzić warstwę wstępnie mokrą reką lub założyć taśmę polietylenową, którą po zaschnięciu kleju można łatwo oderwać. Jeżeli powierzchnia będzie poddawana dalszej obróbce to warstwy kleju powinno pozostać min. 2mm. gdyż to zapewni lepszą wytrzymałość. W celu poprawienia estetyki naprawione miejsce możemy obrabiać mechanicznie w każdy sposób np.: toczenie, frezowanie, gwintowanie, struganie, szlifowanie, polerowanie, malowanie itd. ale po pełnym utwardzeniu. Czas wstępnego utwardzenia do 4h., 80% - 12h., 100% - 24h. (w temp. otoczenia 250C, temp. elementu naprawianego 400C).

Zobacz również